Η μοναδικη αξιοπιστη και ακρως ενημερωμενη σελιδα σχετικα με την διατηρηση των ερπετων και των αμφιβιων στην αιχμαλωσια.

ΦόρουμΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

άνθρωποι και ερπετά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 172
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Απρ 19, 2010 3:33 pm

θέλω να ξεκινήσω ένα θέμα με αφορμή μία συζήτηση που είχα με δύο φίλους σχετικά με τα οικόσιτα ζώα και για το πόσο ανεύθυνος μπορεί να είναι κάποιος,για την πώληση ζώων κα.

αρχικά τέθηκε ζήτημα για το πως άνθρωποι που ασχολούνται με φίδια είναι περισσότερο ανεύθυνοι από αυτούς που έχουνε σκύλους πουλιά ή γάτες καθώς αναζητούν ένα κατοικίδιο το οποίο δε θέλει πολλή φροντίδα.

Η αλήθεια είναι πως το φίδι δε θέλει τόση φροντίδα όσο άλλα ζώα.Η φροντίδα των ερπετών βασίζεται αρχικά σε τεχνικά μέσα (λάμπες,θερμαντικές πλάκες κτλ).Η ανθρώπινη παρέμβαση έχει να κάνει με το τάισμα,το νερό,την αλλαγή υποστρώματος και κατ επέκταση τη ρύθμιση των τεχνικών μέσων με ανάλογο τρόπο προκειμένου να αναπαραχθούν τα ζώα του.Οι σαύρες θέλουν καθημερινή φροντίδα ανάλογα με το είδος και η ανθρώπινη παρέμβαση γίνεται πάλι στο τάισμα το πότισμα και την αλλαγή υποστρώματος.

Η ανθρώπινη παρέμβαση στο τεχνητό περιβάλλον του ζώου γίνεται επίσης στην παρατήρηση του ζώου προκειμένου να διαπιστωθούν προβλήματα υγείας και η αντιμετώπιση αυτών.Όταν υπάρχουν προβλήματα υγείας δεν είναι απαραίτητο πως είναι θέμα ανευθυνότητας του κατόχου του ερπετού.Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι θέμα ανευθυνότητας των εκτροφέων.Πολλοί εκτροφείς προκειμένου να μην χάσουν λεφτά ανοίγουν όλα τα αυγά των φιδιών προκειμένου να εξασφαλίσουν την πρώτη ανάσα των μωρών,αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γεννηθούν όλα τα μωρά.Στη φύση δε συμβαίνει αυτό καθώς πολλά μωρά δεν καταφέρνουν να βγούν από το αυγό με αποτέλεσμα αυτός ο μηχανισμός να εξασφαλίζει στη φύση πως πρώτα θα γεννηθούν δυνατοί απόγονοι και δεύτερον τα δυνατότερα μωρά θα ενηλικιωθούν,θα επιβιώσουν και θα αναπαραχθούν.Βάζοντας το χέρι τους οι εκτροφείς και επεμβαίνοντας στο μηχανισμό αυτό πλασάρουν στην αγορά "βήτα κλάσσης" γονίδια με αποτέλεσμα πολλά από αυτά τα μωρά να μην καταφέρουν να επιβιώσουν για πολύ έτσι έχοντας ένα φίδι 6 μήνες παρουσιάζεται ένας ξαφνικός θάνατος και απορούμε τί μπορεί να συμβαίνει.

Η ανευθυνότητα είναι επίσης σε αυτούς που εισάγουν ζώα και επιλέγουν φτηνά φίδια τα οποία είτε δεν έχουνε φάει ποτέ στη ζωή τους είτε είναι πολύ μωρά ή ακόμα φίδια των οποίων τα αδέρφια είναι διπλάσια ή έχουνε ξεκινήσει με force feeding.Αγοράζοντας 10 φτηνά φίδια από ένα εκτροφέα τα φίδια αυτά γίνονται ακόμα πιο φτηνά οπότε εξασφαλίζεται μετρητό και μεγάλο κέρδος.Οι περισσότεροι εκτροφείς έχουν ατζέντες και ξέρουν να τα πάντα για τα μωρά τους αν είναι δυνατά μωρά ή όχι και ενημερώνουν το άτομο που θέλει να πάρει αυτό το φίδι- γιατί αυτό 50 και εκείνο 120 ? ίδια φίδια δεν είναι? όχι δεν είναι ίδια φίδια το ένα δεν έχει φάει ποτέ το άλλο έχει φάει 5 φορές.Αν υπήρχαν συνειδητοποιημένα άτομα να μην αγοράζουν ότι νά ναι τότε ούτε οι εκτροφείς θα έμπαιναν σε τέτοια διαδικασία.

Σχετικά με τα παραπάνω είναι ανεύθυνος όποιος δεν μπορεί να κάνει το ελάχιστο που χρειάζεται για το ερπετό του.Τα ερπετά είναι και αυτά ζωντανοί οργανισμοί και σε συνθήκες αιχμαλωσίας υποφέρουν όταν δεν τους προσφέρουμε τα απαραίτητα.

Όσο για το ότι κάποιος που έχει σπίτι ψάρια,πουλιά σκύλο και ερπετά δε σημαίνει πως είναι πιο πολύ υπεύθυνος από κάποιον που έχει μόνο ερπετά.Σημαίνει πως αυτός που έχει μόνο ερπετά αναγνωρίζει πως ίσως να μην μπορεί να τα βγάλει πέρα με άλλα ζώα και δεν βάζει τον εαυτό του σε αυτή τη διαδικασία οπότε είναι το ίδιο υπεύθυνος.

Ανεύθυνοι είναι αυτοί που αγοράζουν σκύλους και τους πετάνε στο δρόμο γιατί πιο πριν δε σκέφτηκαν καλά κάποια πράγματα.
Ανεύθυνοι είναι αυτοί που αγοράζουν ένα ζώο και περιμένουν να τους πληροφορήσει το κατάστημα για το πως να διατηρήσουν το ζώο τους χωρίς να ψαχτούν από μόνοι τους.
Ανεύθυνοι είναι αυτοί που αγοράζουν φίδια και τα έχουν 2-2,50-50 στο ίδιο κλουβί επειδή τα θέλουν όλα αλλά τσιγκουνεύονται να τα έχουν σωστά και αδιαφορούν επειδή τα φίδια δεν γαβγίζουν και δεν κλαίνε.
Και τέλος ανεύθυνοι είναι όλοι αυτοί που συμμετέχουν,δίνουν τροφή στα περιγραφόμενα πιο πάνω,είναι τεμπέληδες και κάνουν κακό στα ζώα και σε αυτούς που θέλουν να προσπαθήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://herpetorama.omgforum.net
KINGSNAKE 12

Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τρι Απρ 20, 2010 12:24 am

καλα τα λες μαριε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy ειδικα αυτο με τους σκυλους...
SPIROS

Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τρι Απρ 20, 2010 4:10 pm

Μάριε το ποσό φιλόζωος είσαι δεν φαίνετε με το αν έχεις σπίτι σου 5 σκύλους 3 γάτες 10 φίδια και μια στρογγυλή γυάλα με χρυσόψαρα, αυτό για μένα δεν μου λέει κάτι .όταν βλέπω κάτι τέτοια άτομα που τα σκυλιά τους δεν τα έχουνε βγάλει ποτέ βόλτα, που μου έχουν και τα ερπετά τους μέσα στην βρομά ,που άτομα σε μια ερώτηση σε τι θερμοκρασία ζει το φίδι που έχεις? απατάνε στο ότι θέλει θερμοκρασία δωματίου, άτομα που στην ερώτηση αν το φίδι σου δεν αλλάξει δέρμα τι θα κανίς απατάνε ότι θα το αφήσουν ε και κάποια μέρα θα το βγάλει μόνο του ,άτομα που εμπιστεύονται την Ζώη ενός ζώο στα λεγόμενα τον καταστηματαρχών που τον μόνο που τον νοιάζει είναι το κέρδος ,άτομα που περνούν κάποιο ζώο για να εντυπωσιάσουν την γκομενουλα τους χωρίς ώμος να ξέρουν τίποτα γ’αυτό,και φυσικά ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να ψάξουν πληροφορίες έξαλλου το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να δείχνει ωραίο ,και μυν ξεχνάς Μάριε( Ποooo το σκυλί μου δεν μπορεί να ξανά τρέξει γιατρέ????????φιλέ μήπως το θέλεις για γεύμα για το φίδι σου τότε????)πιστεύω δεν χρειάζεται να το συνεχίσω καταλαβαίνεις τι κατάληξη θα έχει το κακόμοιρο το σκυλάκι ….ε λιπών αυτήν δεν είναι φιλόζωη είναι κτήνη και δολοφονεί!!!!!!!!!!!!και στο αν είμαστε ανεύθυνη που έχουμε ερπετά και όχι σκύλους εγώ απαντώ τουλάχιστον για μένα πώς ναι είμαι ανεύθυνος για έναν σκύλο άλλα αρκετά υπεύθυνος στο να καταλάβω να μυν Πάρο κάποιον σκύλο!!!!!!!!!!!!!!!!
KINGSNAKE 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τρι Απρ 20, 2010 11:50 pm

καλα ο καθενας θα σου πει το κοντο του και το μακρυ του.σιγουρα ο σκυλος ειναι μεγαλη ευθυνη και ξερω ακριβως την εννοια της λεξης! αφου καποτε πριν 14 χρονια περιπου πειρα ενα κουταβι ενα πιτ μπουλ το οποιο το εχω μεχρι και σημερα!!!ο σκυλος σιγουρα θελει την καθημερινη του βολτα,και αρκετα εξοδα τα οποια αυξανονται με τα χρονια....τα ερπετα εχουν και αυτα τα εξοδα τους αλλα σιγουρα δεν θελουν βολτα αυτο ομως δεν παει να πει πως οποιος τα εχει ειναι ανευθυνος γιατι δεν θελει,δεν μπορει να εχει εναν σκυλο και οταν εχεις σκυλο εισαι ενταξει...ισα ισα και τα ερπετα εχουν μεγαλη ευθυνη αλλα η διαφορα ειναι πως δεν τα βγαζουμε εξω απο το σπιτι,και καποια απο αυτα δεν τρωνε καθε μερα αυτη ειναι διαφορα! ολοι σχεδον ξερουν να μεγαλοσουν,(ζευγαροσουν) ενα σκυλο η μια γατα ενα ερπετο ομως οχι............γενικα οταν μηλαμε για κατι που εχει ζωη σιγουρα εχει την ευθυνη ειτε ειναι χαμστερ ειτε οτιδηποτε αλλο γι'αυτο δεν χωριζω τα ζωα με το ποσο ευθυνη εχουν, το καθενα εχει το δικο του κοπο για να μεγαλωση και να παραμενει υγειης.
emerald

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τετ Απρ 21, 2010 10:39 am

SPIROS έγραψε:
...τα σκυλιά τους δεν τα έχουνε βγάλει ποτέ βόλτα, που μου έχουν και τα ερπετά τους μέσα στην βρομά ,που άτομα σε μια ερώτηση σε τι θερμοκρασία ζει το φίδι που έχεις? απατάνε στο ότι θέλει θερμοκρασία δωματίου, άτομα που στην ερώτηση αν το φίδι σου δεν αλλάξει δέρμα τι θα κανίς απατάνε ότι θα το αφήσουν ε και κάποια μέρα θα το βγάλει μόνο του ,άτομα που εμπιστεύονται την Ζώη ενός ζώο στα λεγόμενα τον καταστηματαρχών που τον μόνο που τον νοιάζει είναι το κέρδος ,άτομα που περνούν κάποιο ζώο για να εντυπωσιάσουν την γκομενουλα τους χωρίς ώμος να ξέρουν τίποτα γ’αυτό,και φυσικά ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να ψάξουν πληροφορίες έξαλλου το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να δείχνει ωραίο ......

αρκετα απο αυτα που ειπες δειχνουν την εικονα του σημερα σε θεμα ''αγοραστων'' ερπετων η αλλων πετ.
τους καταστηματαρχες εν ελλαδι μη τους πιανεις καθολου σε σχολιο γιατι βρωμανε ολοι χωρις εξαιρεση!!!
αν βεβαια καποιοι ειναι και ''γιατροι'' απο αυτους ακομα χειροτερα.

θεωρητικα δε προκειται να αλλαξει τιποτα στο χομπυ οσα κι αν γραψουμε εδω.
ειναι παντα θεμα του καθενος ξεχωριστα που θα φτασει,που θελει να φτασει,και ποσο θα αντεξει να πουλαει μουρη η να κανει σοβαρα πραγματα.

απαντωντας στο Μαριο σε θεματα υπευθυνοτητας λεω οτι ειναι θεμα επιλογης το τι θα επιλεξει καποιος να εχει σα πετ και φυσικα αυτο ειναι αναλογο προς το χρονο που θα διαθετει.
η σωστη επιλογη ερχεται μετα απο ψαξιμο στο χωρο και αφου εχει κανει μια ψυχιατρικη αναλυση του εαυτου του ωστε αυτο που θα αγορασει να το παει μακρια μεσα στο χρονο οπως πρεπει.

εγω προσωπικα εχω μονο φιδια και μονο αυτα θα εχω για πολλα ακομα χρονια.
δεν εχω καμια σχεση με παιδακια της χθεσινης μερας που την επομενη θελουν κατι αλλο και οσες φορες εχω σκεφτει να παρω ενα σκυλο ειτε απο το δρομο ειτε απο μαγαζι εχω κανει πισω γιατι ξερω οτι δεν εχω το χρονο που απαιτει.

εχει πολυ βαθος αυτη η συζητηση....

pirat pirat pirat
SPIROS

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Απρ 24, 2010 6:40 pm

emerald σίγουρα ναι στο τι θα επιλέξει ο καθένας κρίνετε από τα κριτήρια του κάθε ανθρώπου και στο τι μπορεί να προσφέρει αυτός σε αυτό που θα επιλέξει ,έχει να κάνη με το πώς αναλαμβάνουν την ευχαριστήσει ενός ζώου πχ άλλοι περιμένουν από τον σκύλο τους και ευχαριστιούνται όταν τον έχουν κάτσε κάτω σύκο επάνω ,και άλλοι περνούν ευχαριστήσει από ένα ερπετό πχ ακόμα και για τον πιο απλό λόγ ,όταν τρέφονται, αυτό βεβαία είναι πολύ μακριά από την λογική του κάθε κολλημένου ανθρώπου που στο μυαλό τους ύπαρχοι μόνο ότι έχει 4 πόδια ,δίστιχος τα καθημερινά γεγονότα που συμβαίνουν γύρο μας δεν αφήνουν η μαλών δεν θέλουν να ανοίξουν νέοι ορίζοντες στο θέμα τον ζώων με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν τους ερπετό φίλους άλλοτε ανώμαλους και τρελούς και άλλοτε ανεύθυνους και πώς ανίκανους στο να διατηρήσουν έναν σκύλο η όπιο δη ποτέ Άλο κατοικίδιο ζώο ,έχοντας πάντα στο μυαλό τους πώς σιγά ένα φίδι τι δουλεία θέλει έναν ποντικό του πετάς μια φορά τον μήνα και είσαι ένταξη, βεβαία εσύ και εγώ και όλοι αιδώ μέσα ξέρουμε πώς δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, το θέμα είναι ότι αυτήν που ονομάζονται ζωόφιλη λένε για ζωοφιλία χωρίς ώμος να έχουν βγάλει τις παρωπίδες από τα μάτια τους!!!!!!!!!δηλαδή μας λένε πώς αυτήν είναι υπεύθυνα άτομα και ζωόφιλη και εμείς ι ανεύθυνη και η τεμπέληδες ,για ατούς αυτήν είναι η ζωοφιλία να κρίνουν τον όλον από τα ζώα που έχει στην κάτοχοι του ,τελικά ποιος είναι πιο ανεύθυνος και ζωόφιλος εμείς που ποτέ δεν κρίναμε κάποιον από τον σκύλο που έχει η αυτήν που κρίνουν εμάς για τα φίδια?????
SPIROS

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Απρ 24, 2010 7:35 pm

αντιλαμβάνονται*sorry για την ορθογραφία μου το ξερό κανό πολλά λάθη Sad
kostandinos

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 29/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Παρ Απρ 30, 2010 9:52 pm

Αν και δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με ερπετά όπως εσείς εδώ, πιθανολογώ πως πολλοί απο εδώ
μπορεί να είναι και 15-16 χρόνια μικρότεροι μου. Μην το πάρετε εγωιστικά, αλλά γι αυτό και μόνο το
λόγο θέλω αυτό που θα πώ να το σεβαστείτε γιατί θεωρώ ότι είναι και σωστό.

Λοιπόν στο θέμα μας.
Θέλω να ρωτήσω κάτι σε όλους σας επειδή το έχω ώς απορία. Και πείτε μετά ότι θέλετε.
Γιατί κάνετε το σπίτι σας ζωολόγικό κήπο με 7-10-15 πολλές φορές ερπετά?
Εγώ έχω ένα iguana, υγειέστατο, και το αγαπώ και το φροντίζω καθημερινά 2 και 3 φορές τη μέρα
γιατί θεωρώ ότι είναι προέκταση του εαυτού μου. Αγαπάω τα ζώα και προσπαθώ να δώσω σε ένα μια
καλύτερη ευκαιρία για να ζήσει. Σε ένα ζώο που

α. το μετέφεραν χίλιες δυό φορές και το ταλαιπώρησαν,
β. το τάιζαν ακατάλληλες τροφές,
γ. που δεν του διναν σωστό περιβάλλον,
δ. που μπορεί να είχε πεθάνει ώς τώρα

Θεωρώ, λοιπόν, ότι το να έχεις ένα κάρο κουβιά με σαύρες και φίδια σπίτι σου κάθε άλλο παρά
φιλόζωος είσαι. Ο συλλέκτης δεν είναι απαραίτητα και φιλόζωος. Περισσότερο επιδειξίας είναι που θέλει
να δείξει πόσες σαυρες έχει, πόσο σπάνιες είναι, πώς τρώει το φίδι του, πως moltάρει η αράχνη του κτλ κτλ κτλ.

Μην θίγεστε , η αλήθεια δεν είναι πάντα ευχάριστη. Προτιμώ ένα ζώο και βασιλιά, παρά 10 και κηφήνες.

Απόδειξη ότι πράττω κ όλας: πρίν 1 εβδομάδα μου φερε ένας φίλος μια grammostola rosea. Σήμερα την χάρισα
με το terra και όλα τα παρελκόμενα , όχι γιατί δεν αγαπάω τα ζώα αλλά γιατί θεωρώ υπερβολή να έχω μια αράχνη
όταν την αφοσίωση μου την δίνω στο iguana μου.

Στο βιβλίο της Melissa Kaplan με τίτλο Iguanas for Dummies, στο Part 1 με τίτλο So, You Wanna Iguana? και στο Chapter 1: Is an Iguana a pet for you? στην σελίδα 9 και παράγραφο 3 παρομοιάζει ένα iguana ώς:

"...ένα παιδί που το μεγαλώνεις με την μόνη διαφορά ότι δεν το στέλνεις σχολείο και κατασκήνωση. Και αν δώσετε τις απαραίτητες ευκαιρίες στο ζώο σας και κάνετε το καθήκον σας σωστά απέναντι του, το ζωάκι σας θα σας ανταμείψει..."

Τώρα μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί αγοράζετε τόσα ζώα?

Και κάτι που αφορά το αρχικό post:
Ακούω για παρέμβαση των εκτροφέων στην ωοτοκία. Ας πάρουμε τα πράγματα όμως απο την
αρχή. και ρωτώ: Οι ίδιοι δεν είναι που ζευγαρώνουν ίδιες γέννες αλεπάλληλα και βγάζουν μπερδεμένα ζώα
με προβλήματα?
Και μεταγενέστερα οι ίδιοι δεν είναι πάλι που τα προμηθεύουν στα pet-shops, χωρίς να κοιτάξει καν ο καταστηματάρχης
το γενεαλογικό δέντρο του ζώου, και χωρίς φυσικά ο εκτροφέας να δώσει τις απαραίτητες πληροφορίες στον
καταστηματάρχη για την συντήρηση αυτού του ζώου, μέχρι να φτάσει στον τελικό ιδιοκτήτη του???
mixalis

Αριθμός μηνυμάτων : 51

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Μαϊος 01, 2010 5:20 am

αυτό με την ηλικία ήταν λίγο άκυρο..θα σεβαστούμε αυτό που λες ότι ηλικία και να έχεις..και μικρότερος και μεγαλύτερος το ίδιο m κάνει..εσύ δηλαδή μπορεί να μην σεβαστείς αυτό που λέω επειδή m ρίχνεις ίσως 10 χρονια?? το θεωρώ λίγο άσχετο το ποσο χρονων είσαι...φιλικά πάντα...τώρα για αυτό που είπες πως βλέπεις την ιγκουάνα προέκταση t εαυτού σου....δεν μπορώ να πω πως το βλέπω έτσι..(αλλα δεν έχω και ιγκουάνα..ίσως αν πάρω να νιώσω έτσι..τι να πω)..και κάτι άλλο...αναφέρεσαι συνεχεια στο θέμα τις ιγκουάνα...δεν νομίζω πως έχει κανένας 15 ιγκουάνας σπίτι του...τα φίδια είναι πολύ διαφορετικά πλάσματα..δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες...το επιδειξίες δεν το σχολιάζω...όσο για το αν η αλήθεια δεν είναι ευχάριστη..να θυμάσαι πως αυτή είναι η δίκια σου αλήθεια...μην το λες σαν να μας ανοίγεις τα ματια και πρέπει να δεχτούμε την αλήθεια που πονάει.....
Rory

Αριθμός μηνυμάτων : 21

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Μαϊος 01, 2010 10:13 am

Το ποσα ζωα εχει κανεις σπιτι δεν συνδεεται με την φιλοζωια σιγουρα.Δεν αποδεικνυει ουτε οτι ειναι, αλλα ουτε και οτι δεν ειναι φιλοζωος.Μπορει να εχει ενα και να το εχει σε αθλιες συνθηκες οπως εχω δει απειρες φορες στο παρελθον, η να εχει 50 και να τα φροντιζει ολα σαν να ειναι μοναδικα.Κωνσταντινε κι εγω περιπου στο ιδιο μηκος κυματος κυμαινομουν, δενομουν με το ζωο και θεωρουσα δυσκολο να δεθω ταυτοχρονα και με αλλο.Μεχρι που αγορασα το βοακι.Σε πληροφορω οτι το αγαπω το ιδιο με τον Ιγκυ μου.Ισως αγορασω και 2ο και 10ο αναλογως ποσο χρονο και χρημα μπορω να διαθεσω, αλλα ξερω που θα σταματησω.
Αυτο που δεν δεχομαι με την καμια ειναι τους συλλεκτες που παιρνουν και δινουν ζωα λες και ανταλλασουν χαρτακια panini mundial 1990 και προσπαθουν να ακολουθησουν ενα χομπυ που ουτε εχουν τις γνωσεις να το κανουν αλλα ουτε και την οικονομικη δυνατοτητα.Αποτελεσμα? Ερπετα γεματα κραμπες με λαθος συνθηκες σε μικρα κλουβια που μολις "παιξουν" οι ιδιοκτητες, βαζουν μια αγγελια και οπου φυγει φυγει το ζωο.
Γνωριζω ονοματα συγκεκριμενα που το κανουν αυτο αλλα δεν θα μπω σε λεπτομερειες..
Απλα και μονο ηθελα να πω οτι δεν παιζει ρολο το ποσα ζω εχεις αλλα το πως θα τους συμπεριφερθεις και τι εισαι ικανος να τους παρεχεις.
kostandinos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Μαϊος 01, 2010 10:36 am

Α Rory εδω είσαι? Λοιπόν εσύ κ ή Sally είστε τα άτομα που θα κουβένταζα ευχαρίστως.
Αγαπητέ μ Rory, εδώ δε μιλάμε για 2 ζώα. Οι μόδες που αποβάλλονται απο την Αμερική,
εταιροχρονισμένα, έρχονται και υιοθετούνται στην Ελλάδα.Εδώ μιλάμε για σαύρες,
βαρανίδες, ιγκουανίδες, κροκοδείλια, και αράχνες σε ένα σπίτι.

Μιχάλη, το ήξερα ότι θα δεν θα σου αρέσει αυτό που θα γράψω, και εσκεμένα το έγραψα.

Δεν μου απάντησες όμως εκεί που πρέπει γιατί η σκέψη σου επικεντρώθηκε στο θέμα της ηλικίας.

Να επαναλάβω λοιπόν την βασική μου ερώτηση:
---------------------------------------------------------

Ποιός ο λόγος που μαζεύετε ολόκληρο ζωικό βασίλειο ερπετών, στο δωμάτιο σας πολλές φορές?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
mixalis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Μαϊος 01, 2010 1:45 pm

δεν με ενόχλησε η άποψη σου..με ενόχλησε ο τρόπος που μας την παρουσίασες...όσο για την ερώτηση σου..εγώ έχω ένα bearded dragon και ένα blood python σπίτι μου...και τα 2 τα προσέχω σαν τα ματια m..δεν έχω τσιγκουνευτεί ούτε χρόνο ούτε χρήμα..οποτε δεν είμαι ο κατάλληλος για να s απαντήσω...
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Μαϊος 01, 2010 7:00 pm

κωσταντίνε πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες σχετικά με την ποσότητα και τα είδη κτλ.

αρχικά το ότι μπορεί να είσαι μεγαλύτερος δεν αποτελεί κάποιο κριτήριο σεβασμού. σε αυτό το φόρουμ είμαστε όλοι ισότιμοι και είμαι σίγουρος ότι η καλή πληροφορηση και διάθεση θα εκτιμηθεί και θα γίνει σεβαστή από όλους.

στο θέμα λοιπόν.

λες
"Εγώ έχω ένα iguana, υγειέστατο, και το αγαπώ και το φροντίζω καθημερινά 2 και 3 φορές τη μέρα
γιατί θεωρώ ότι είναι προέκταση του εαυτού μου."

για εσένα εμένα και πολλούς άλλους ισχύει.όμως υπάρχουν πολλοί και το ξέρεις καλά, και όλοι μας το ξέρουμε πως σε αυτό το χόμπυ αυτοί οι πολλοί χρησιμοποιύν τα ερπετά σαν προέκταση του πουλιού τους για να μοστράρονται και να συναγωνίζονται θεωρώντας πως γίνονται ακόμα πιο μάγκες.

λες
"Αγαπάω τα ζώα και προσπαθώ να δώσω σε ένα μια

δ. που μπορεί να είχε πεθάνει ώς τώρα"

η καλύτερη ευκαιρία για να ζήσει είναι το φυσικό του περιβάλλον.κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου σου λέω πως και εγώ αγαπάω τα ζώα και αγοράζω 50 ερπετά και τα έχω προσεγμένα για να τους δώσω μία καλύτερη ευκαιρία να ζήσουν.η αλήθεια όμως δεν είναι αυτή θα ήτανε αστείο να σου πω κάτι τέτοιο.
η αλήθεια βρίσκεται παρακάτω πιο αναλυτικά.

λες
"Ακούω για παρέμβαση των εκτροφέων στην ωοτοκία. Ας πάρουμε τα πράγματα όμως απο την
αρχή. και ρωτώ: Οι ίδιοι δεν είναι που ζευγαρώνουν ίδιες γέννες αλεπάλληλα και βγάζουν μπερδεμένα ζώα
με προβλήματα?"

κανένας εκτροφέας δεν παρεμβαίνει στη διαδικασία της ωοτοκίας προκειμένου να βγάλει μορφικά ζώα.ο μόνος τρόπος παρέμβασης στην ωοτοκία είναι στις σαύρες όπου ο εκτροφέας μπορεί να ελέγξει την αναλογία του φύλου των απογόνων.εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και σε παρερμήνευσα.

η αλήθεια είναι εδώ κωσταντίνε.

οι ιγκουάνες και οι βαράνοι και οι κροκόδειλοι και τα αμφίβια και οι σαύρες θέλουν πολλή φροντίδα.πόσο μάλλον οι σαύρες που χρειάζονται καθημερινή προσοχή.εγώ δεν είχα ποτέ πολλές σαύρες σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο καθώς δε θα μπορούσα να τα βγάζω πέρα.

στα φίδια όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά.έχοντας 50 διαφορετικά είδη από κολουβρίδες σε ένα δωμάτιο είναι σαν να έχεις μόλις ένα φίδι (δε μιλάω για το χρόνο φροντίδας).έχοντας 50 πύθωνες ή βόες ή ακόμα και όλα αυτά είναι σα να έχεις 3 διαφορετικά φίδια καθώς τα τεχνικά μέσα προσφέρουν το κατάλληλο περιβάλλον με την ανάλογη ρύθμιση.οι σαύρες ανάλογα με το είδος έχουν χαοτικές διαφορές στην φροντίδα τους.π.χ. οι βαράνοι θέλουν ώρα αφιερομένη στο να τους γυμνάσεις κα.τα παραπάνω σου τα λέει ένας φίλος που το καλοκαίρι είχε να προσέχει 250 μωρά από τις γέννες.

σχετικά με τα προβληματικά φίδια που λες καταλαβαίνω πως εννοείς τα αλφικά,τα μορφήματα,τα φίδια χωρίς λέπια και τα υβρίδια.τέτοια φίδια γεννιούνται στη φύση όμως για πολλούς λόγους όπως πχ τα αλφικά χάνουν το καμουφλάζ τους δεν επιβιώνουν στη φύση.εδώ είναι το θέμα της εκτροφής στην αιχμαλωσία.έχω κάνει μία έρευνα σε αυτό προκειμένου να συντάξω την πτυχιακή μου και έχω και εγώ πολλά τέτοια ερωτήματα.η απάντηση σε αυτό είναι πως ο άνθρωπος τελικά εκμεταλλεύεται τα "σκουπίδια" της φύσης με το να τα αναπαράξει να τα ανακυκλώσει και να φτιάξει φαντασμαγορικά σχέδια και χρώματα και να δημιουργήσει διαμάντια.δε θα συμφωνήσεις πως τα αλφικά φίδια είναι όμορφα?
όσο για τα υβρίδια και τέτοια συναντάμε στη φύση,μεταξύ υποειδών.όσο για τα υβρίδια που φτιάχνει ο άνθρωπος μεταξύ γενών θα με βρείς σύμφωνο το μόνο που κάνουν είναι να καταστρέφουν τα είδη.

παρόλα αυτά τα φίδια που γεννιούνται στην αιχμαλωσία προορίζονται για αυτήν.το πως καταλήγουν στα χέρια μας σε ποιόν κτλ είναι ένα άλλο ζήτημα.οι εικόνες στα πετ είναι θλιβερές και φταίνε οι καταστηματάρχες φταίει και το κράτος που τόσα χρόνια έχει παραλείψει τα πάντα λόγω έλλειψης νόμων και λόγω της μη τήρησης όσων υπάρχουν.στο εξωτερικό δε γίνονται αυτά.οι εκτροφείς πάντως δε φταίνε και πίστεψέ με προσέχουν τα ζώα τους όσο κανείς μας και για να κάνεις αυτή τη δουλειά πρέπει να αγαπάς τα ζώα και αυτό το πράγμα είναι προέκταση της ζωής σου πλέον όχι μόνο του εαυτού σου.

τέλος ήθελα να σου πω πως μου φάνηκε πως παρεξήγησες τον μιχάλη

"Μιχάλη, το ήξερα ότι θα δεν θα σου αρέσει αυτό που θα γράψω, και εσκεμένα το έγραψα."

αν δεν κάνω λάθος θέλω όλοι να δώσουμε τα χέρια καθώς δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και κανένας δε θίχτηκε κωσταντίνε ίσα ίσα.

συγγνώμη για το τεράστιο ποστ.θα ήθελα τη γνώμη σας.
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Σαβ Μαϊος 01, 2010 8:32 pm

κωσταντίνε τώρα τσέκαρα κάτι.

"Και κάτι που αφορά το αρχικό post:
Ακούω για παρέμβαση των εκτροφέων στην ωοτοκία. Ας πάρουμε τα πράγματα όμως απο την
με προβλήματα?
Και μεταγενέστερα οι ίδιοι δεν είναι πάλι που τα προμηθεύουν στα pet-shops, χωρίς να κοιτάξει καν ο καταστηματάρχης
το γενεαλογικό δέντρο του ζώου, και χωρίς φυσικά ο εκτροφέας να δώσει τις απαραίτητες πληροφορίες στον
καταστηματάρχη για την συντήρηση αυτού του ζώου, μέχρι να φτάσει στον τελικό ιδιοκτήτη του???"

λες για το ότι ανοίγουν τα αυγά προκειμένου να επιβιωσουν όλα τα μωρά.έχεις δίκιο σε αυτό.όμως κοίτα πως πάει το πράμα.ένας albino sun super tiger reticulated python κοστίζει πάρα πολλά λεφτά.επομένως είναι χάσιμο χρήματος,και προσπάθειας χρόνων από ένα κτροφέα.όμως επειδή αυτό το ζώο προορίζεται για την αιχμαλωσία σημαίνει ότι πολύ πιθανών να καταφέρει να επιβιώσει.αυτή την απάντηση θα ακούσεις.μόνο και μόνο επειδή μιλάμε για την αιχμαλωσία.σε περίπτωση όμως εκτροφής ειδών στην αιχμαλωσία για την μετέπειτα απελευθέρωση απογόνων στη φύση προκειμένου να σωθεί ένα είδος αυτο το πράγμα είναι αδιανόητο.γενικά αυτό με παρόμοιο τρόπο γίνεται σχεδόν σε όλα τα ζώα.όταν ένα κουτάβι δεν το αφήνουν τα αδέρφια του να θηλάσει το ταίζουμε εμείς,σε αγέλες αγριόσκυλων στη φύση αυτό δε γίνεται,για να διαιωνιστεί το είδος χρειάζεται γονιδιακά δυνατούς εκπροσώπους.

όσο για το άν ένας καταστηματάρχης κοιτάει το γενεαλογικό δέντρο.
η διαδικασία εισαγωγών ερπετών είναι συγκεκριμένη.τα καταστήματα συνεργάζονται με άτομα στο εξωτερικό οι οποίοι είτε εισάγουν άγρια ζώα απο φάρμες οπότε γενεαλογικό δέντρο δεν υπάρχει είτε εισάγουν ζώα απο χοντρεμπορους οι οποίοι συλλέγουν ζώα από ανώνυμους ερασιτέχνες κυρίως εκτροφείς τα οποία συγκεντρώνονται σε εδρες κυρίως στην τσεχία οπότε και πάλι δεν υπάρχει δυνατότητα τσεκαρίσματος γενεαλογικού δέντρου.δυνατότητα προβολής του γενεαλογικού δέντρου έχουν μόνο τα άτομα τα οποία αγοράζουν ένα ζώο από επώνυμο εκτροφέα ή ερασιτέχνη υπεύθυνο εκτροφέα ο οποίος έχει αρχείο και φωτογραφικό υλικό από γονείς κτλ μέσα από εκθέσεις του εξωτερικού ή ακόμα από μέσα από το ίδιο τους το εκτροφείο.ο εκτροφέας φυσικά θα δώσει απαραίτητες πληροφορίες και τα πάντα αφού μπορείς να πιείς καφέ μαζί του και να συζητάς όλη τη μέρα.

σχετικά με τα μορφικά φίδια που προέρχονται από διασταυρώσεις δεν είναι προβληματικά ή άρρωστα.είναι το ίδιο υγειή με τα υπόλοιπα φίδια του είδους τους.

τώρα για αυτό που έλεγα σε σχέση με τα βήτα κλάσσης γονίδια αν αγοράσουμε ένα τέτοιο φίδι και μετά από 6 μήνες πεθάνει λόγω πχ γενετικού προβλήματος στην καρδιά που παρουσιάστηκε τότε δεν το ξέρει κανείς αφού δείχνει να πηγαίνει καλά.δεν υπάρχει δυνατότητα να ξέρουμε με κάποια τεχνικά μέσα τί γίνεται μέσα στο φίδι και τι προδιάθεση υπάρχει.αυτό είναι το λεγόμενο sudden death.

το μέλος emerald είναι μάρτυρας μίας τέτοιας παρόμοιας περίπτωσης απ όσο θυμάμαι.
kostandinos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 12:24 am

Και ένας γείτονας μου επίσης απέναντι, είχε τέτοιο θάνατο με ένα κακόμοιρο πυθωνάκο.
Μωρέ εσύ καλά τα λές δεν μπορώ να πώ κάτι, το έχεις ερευνήσει σε βάθος το θέμα της
αλητείας με το σκληρό εμπόριο των ζώων.

Για μένα , προσωπικά , την ύστατη στιγμή εκείνη ένα φίδι ή ένα σαυράκι δεν διαφέρει και πολύ
απο έναν άνθρωπο.

Το να νιώθεις οίκτο για έναν οργανισμό την ώρα που ξεψυχάει, δεν μου λέει κάτι. Θα προτιμούσα
να νιώθαμε όλοι σεβασμό. Σεβασμό, γιατί το ότι αν και ένα ζώο δεν μιλάει και δεν τρώει με το
πηρούνι δεν σημαίνει ότι είναι κατώτερο απο εμάς.

Ειλικρινά, τα ζώα τα αγαπάω περισσότερο απο κάθε άνθρωπο. Γιατί ποτέ δεν με πείραξαν, ενώ οι
άνθρωποι μου κάνανε πάρα πολλά κατα καιρούς.

Και θα δώσω και μια σκληρή μεν αλλά πολύ αντιπροσωπευτική εικόνα του εαυτού μου:

"Εάν σε ένα γκρεμό κρεμόταν ένα πρόβατο και ένας άνθρωπος, το πρώτο που θα πήγαινα να σώσω θα ήταν
το πρόβατο..."
mixalis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 4:43 am

δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά που λες....αυτό με τον γκρεμό το λαμβάνω ως ατυχες..και ελπίζω να εννοείς τα μισά από αυτά που είπες..
έτσι όπως το πας να παντρευτούμε και ένα πρόβατο να τελειώνει η ιστορία..υπερβάλλεις πολύ "κοσταντινε".....

y.g είναι η προσωπική m άποψη..σέβομαι την δικη s,αλλα είναι πολύ μακριά από την δικη m....
emerald

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 9:46 am

kostandinos έγραψε:
Αν και δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με ερπετά όπως εσείς εδώ, πιθανολογώ πως πολλοί απο εδώ
μπορεί να είναι και 15-16 χρόνια μικρότεροι μου. Μην το πάρετε εγωιστικά, αλλά γι αυτό και μόνο το
λόγο θέλω αυτό που θα πώ να το σεβαστείτε γιατί θεωρώ ότι είναι και σωστό.

Λοιπόν στο θέμα μας.
Θέλω να ρωτήσω κάτι σε όλους σας επειδή το έχω ώς απορία. Και πείτε μετά ότι θέλετε.
Γιατί κάνετε το σπίτι σας ζωολόγικό κήπο με 7-10-15 πολλές φορές ερπετά?
Εγώ έχω ένα iguana, υγειέστατο, και το αγαπώ και το φροντίζω καθημερινά 2 και 3 φορές τη μέρα
γιατί θεωρώ ότι είναι προέκταση του εαυτού μου. Αγαπάω τα ζώα και προσπαθώ να δώσω σε ένα μια

δ. που μπορεί να είχε πεθάνει ώς τώρα

Θεωρώ, λοιπόν, ότι το να έχεις ένα κάρο κουβιά με σαύρες και φίδια σπίτι σου κάθε άλλο παρά
φιλόζωος είσαι. Ο συλλέκτης δεν είναι απαραίτητα και φιλόζωος. Περισσότερο επιδειξίας είναι που θέλει
να δείξει πόσες σαυρες έχει, πόσο σπάνιες είναι, πώς τρώει το φίδι του, πως moltάρει η αράχνη του κτλ κτλ κτλ.

Μην θίγεστε , η αλήθεια δεν είναι πάντα ευχάριστη. Προτιμώ ένα ζώο και βασιλιά, παρά 10 και κηφήνες.

Απόδειξη ότι πράττω κ όλας: πρίν 1 εβδομάδα μου φερε ένας φίλος μια grammostola rosea. Σήμερα την χάρισα
με το terra και όλα τα παρελκόμενα , όχι γιατί δεν αγαπάω τα ζώα αλλά γιατί θεωρώ υπερβολή να έχω μια αράχνη
όταν την αφοσίωση μου την δίνω στο iguana μου.

Στο βιβλίο της Melissa Kaplan με τίτλο Iguanas for Dummies, στο Part 1 με τίτλο So, You Wanna Iguana? και στο Chapter 1: Is an Iguana a pet for you? στην σελίδα 9 και παράγραφο 3 παρομοιάζει ένα iguana ώς:

"...ένα παιδί που το μεγαλώνεις με την μόνη διαφορά ότι δεν το στέλνεις σχολείο και κατασκήνωση. Και αν δώσετε τις απαραίτητες ευκαιρίες στο ζώο σας και κάνετε το καθήκον σας σωστά απέναντι του, το ζωάκι σας θα σας ανταμείψει..."

Τώρα μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί αγοράζετε τόσα ζώα?

Και κάτι που αφορά το αρχικό post:
με προβλήματα?
καταστηματάρχη για την συντήρηση αυτού του ζώου, μέχρι να φτάσει στον τελικό ιδιοκτήτη του???

δε θελω να ξεκινησω αναποδα με θεματα ηλικιας αλλα εχεις σκεφτει οτι μπορει να συμβαινει το αντιθετο με σενα σε σχεση με αλλους;;;
οποτε ειναι αστοχη η διαπιστωση σου και ισως να ενοχλει μερικους οπως εμενα και το Μαριο που ασχετα αν διαφερουμε σε χρονια εχουμε κοινη εμπειρια και πολλα χρονια και αγαπη σε αυτο που κανουμε ειτε σα χομπυ ειτε σαν προσωπικη ενασχοληση.

στη δευτερη παραγραφο σου απαντησε ευστοχα καποιος και προσθετω οτι το βλεπεις τελειως λαθος παρομοιαζωντας ενα ζωολογικο κηπο με το σπιτι του καθενος.
ακομα και 20 φιδια σε αναλογια 3 σαυρων ζουν καλυτερα απο ενα ζωολογικο κηπο και πιστεψε με εχω δει αρκετους για να ξερω.
καποιοι αλλοι εχουν αλογα οποτε μπορει ανετα να γινουν και ιπποδρομοι,τι λες;;

τα α,β,γ,δ σου ειναι απολυτως σωστα...

αυτος που ασχολειται σοβαρα δεν ασχολειται με επιδειξεις και ουτε εμφανιζεται σε τηλεοραση ουτε κανει απολογισμο των ερπετων που εκτρεφει δημοσιως.
αν μιλας για ιδιωτες/εμπορους καλως τοτε.
εχει κατι λιγους εδω μεσα που παρακολουθουν τις συζητησεις....

βασικα δε θιγομαι με τα λογια σου που αποτελουν σκεψεις της στιγμης η της ημερας και παντα σεβομαι το πως θα ξυπνησει ο αλλος για να γραψει οτι γραψει.
απλα προσεξε που πανε τα βελη σου και κατα ποσο εισαι κι εσυ μεσα σε μια κριση ευθυνης που μπορει να σε επιασε.

αληθεια την αραχνη που χαρισες τη χαρισες οπου ναναι για να φυγει απο σενα;;;
ελεγξες ποιος τη πηρε ποσο θα την αγαπησει και ποσο μακρια θα παει με αυτη;;;
η απλα την εδιωξες απο πανω σου για να μην την εχεις;;;

η Melissa Kaplan εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες συμβουλευοντας πανω απο 20 χρονια σωστα ειτε με βιβλια ειτε εδω στο νετ.
προκειται για κορυφαια ερπετολογο/εκτροφεα και τα εχουμε ξαναγραψει!!!

για το θεμα της ωοτοκιας σου απαντησε ο Μαριος....

θα σε συμβουλευα να καλμαρεις και να δεις απο κοντα μερικους ανθρωπους που ουτε καν γνωριζεις και να συζητησεις να δεις τι σκεφτονται και προπαντως που βαδιζουν με οτι κι αν κανουν στο χωρο εκτροφης/αναπαραγωγης η ακομα και απλης κατοχης CB ερπετων.

Cool Cool Cool
emerald

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 9:59 am

Admin έγραψε:

όσο για το άν ένας καταστηματάρχης κοιτάει το γενεαλογικό δέντρο.

το μέλος emerald είναι μάρτυρας μίας τέτοιας παρόμοιας περίπτωσης απ όσο θυμάμαι.

Μαριε αστεια πραγματα!!!
γνωριζεις οπως κι εγω τι ακριβως γινεται!!!
αυτα μονο σε σοβαρους εκτροφεις που πραγματι αγαπανε το ζωολογικο κηπο που εχουν σπιτι τους!!!

που το θυμηθηκες ρε συ αυτο;
2006 παρειγγειλα ενα αλμπινο θηλυκο βοα σφιγκτηρα απο γνωστο εμπορακο οπου δυστυχως εχει τη συνηθεια να παιρνει ζωα απο το σωρο που ειτε ειναι φτηνα ειτε εχουν προβληματα σαν αποτυχημενα μιας γεννας,οπου ολα αυτα δε φαινονται αμμεσα και φυσικα επειτα απο 6 μηνες το εχασα μη βρισκοντας και στη νεκροψια ενα σοβαρο λογο θανατου του.
δε θελω να επεκταθω σε ονοματα γιατι πολλες φορες μπορει και καποιος απο εμας να τη πατησει προτιμωντας ενα ερπετο πολυ πιο φτηνο απο ενα αλλο διπλα του χωρις να καταλαβαινει το λογο αυτης της διαφορας.
και τελειωνοντας για το θεμα εγγυησης θανατου παιζει μονο σε σοβαρα ατομα του χωρου που αντιστοιχα κι αυτοι δε παιζουν το ονομα τους.
δυστυχως η κτηνιατρικη δε μπαινει τοσο βαθια οσο η ιατρικη που απο βρεφη μπορει να γωνριζει αν καποιο προβλημα παει μακρια η σε καποια χρονια ειναι ιασιμο.

τα λεμε,χαλαρα....

Sleep Sleep Sleep
SPIROS

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 1:51 pm

Μιχάλη επέτρεψε μου να συμφωνήσω και εγώ με τον Κωνσταντίνο, ο άνθρωπος βρωμάει από πανό μέχρι κάτω ,ένα ζώο τρέφει αγνά αισθήματα ,αλλά ένας άνθρωπος σε τρώει σιγά σιγά….
KINGSNAKE 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 3:54 pm

τα παιδια με καλυψαν με της απαντης τους προς τον κωσταντινο οποτε δεν χρειαζεται να επαναλαμβανομαι λεγοντας τα ιδια....

Έχει επεξεργασθεί από τον/την KINGSNAKE 12 στις Κυρ Μαϊος 02, 2010 4:18 pm, 1 φορά
Tyrannosaurus Rex

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 4:14 pm

kostandinos έγραψε:

Κωσταντινε εχεις στην κατοχη σου καποιο βιβλιο γραμμενο απο την Kaplan?
kostandinos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 10:17 pm

Ναι γιατί?
KINGSNAKE 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Κυρ Μαϊος 02, 2010 11:46 pm

κωσταντινε σχετικα κατι που ειπες με ηλικιες..... εσυ ετσι απο περιεργια ποσο χρονον εισαι? γιατι στο προφιλ σου δεν αναφερης κατι.... Cool
kostandinos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 9:21 am

KINGSNAKE 12 έγραψε:
κωσταντινε σχετικα κατι που ειπες με ηλικιες..... εσυ ετσι απο περιεργια ποσο χρονον εισαι? γιατι στο προφιλ σου δεν αναφερης κατι.... Cool

35 και έχω κ ένα παιδάκι. Καλά ολόκληρος άντρας είσαι και γίνεσαι ένα με αυτούς?
Καταρχάς κοιμάστε σε ένα χώρο μαζί με ένα κάρο ζώο.

Το θεωρείς ωραίο? Και κατα δευτερον ισχύουν τα πιό πάνω που είπα.
emerald

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 10:16 am

kostandinos έγραψε:
KINGSNAKE 12 έγραψε:

35 και έχω κ ένα παιδάκι. Καλά ολόκληρος άντρας είσαι και γίνεσαι ένα με αυτούς?

πολυ καλη ηλικια για αυτοκριτικη.
κατα δευτερον να σου ζησει το παιδακι και να ειναι υγιες.
κατα τριτον σε θεματα ηλικιας και εν τελει εμπειριας ειμαι ηδη 45 και εργαζομενος πανω απο 25 χρονια σε αυτη τη χωρα οσο και αυτοδημιουργητος για να ακουω ολα αυτα απο εσενα.

τη δευτερη προταση σου δε τη καταλαβα και ιδιως που απευθυνεσαι.
εξηγησε το μου αυτο αν φυσικα θελεις.

οσο για τη τριτη προταση σου καποιοι γουσταρουν τοσο πολυ τη φυση οσο και τα ζωα που τη περιβαλλουν και κοιμουνται διπλα τους.
καπως ετσι δε ξεκινησε απο παλια και η κοινη συμβιωση μας με αυτα;;;
τωρα μας μυρισανε και ξυνιζουμε;;;

επισης ποια απο ολα τα πιο πανω ισχυουν για σενα γιατι δε βλεπω να εχεις απαντησει σε τιποτα!!!

συγνωμη αν γινομαι εριστικος αλλα δε μπορω να ανεχτω λογυδρια απο χθεσινους που ισως να μη γινουν μεθαυριανοι στο χομπυ και γενικα στο χωρο.
και για να εξηγουμαι δεν ειμαι θεματοφυλακας αλλα ενας απλος και πολυ μικρος χομπιστας στο χωρο χωρις τυμπανοκρουσιες.

περιμενω καποιες απαντησεις απο εσενα γιατι οι αποψεις σου ειναι λιγο ''περιεργες''.

τα λεμε....

Cool Cool Cool
KINGSNAKE 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 11:02 am

kostandinos έγραψε:
KINGSNAKE 12 έγραψε:

Καλημερα κωσταντινε εγω ειμαι σχεδον 30.....τα καλητερα ευχομαι και εγω για παιδακι σου!!!!!!!! τωρα αυτα που λες τα λες για ποιον ?γιατι δεν σε πιανω ......ειναι και αυτη η μεγαλη διαφορα ηλικιας που εχουμε!
kostandinos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 11:52 am

Όχι ρε φίλε δεν τα λέω για κάποιον, ούτε ρίχνω βέλη κάπου όπως είπε κάποιος πιό πάνω.

θεωρώ, ότι είναι λάθος να έχει κάποιος τόσα ζώα μέσα σε ένα σπίτι. Είναι Ανθυγειινό και
είναι πιθανολογώ ότι ένας που έχει τόσα ζώα σπίτι του, δεν μπορεί να τους παρέχει την
απαραίτητη φροντίδα επειδή είναι πολλά.
emerald

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 1:40 pm

kostandinos έγραψε:
Όχι ρε φίλε δεν τα λέω για κάποιον, ούτε ρίχνω βέλη κάπου όπως είπε κάποιος πιό πάνω.

θεωρώ, ότι είναι λάθος να έχει κάποιος τόσα ζώα μέσα σε ένα σπίτι. Είναι Ανθυγειινό και
είναι πιθανολογώ ότι ένας που έχει τόσα ζώα σπίτι του, δεν μπορεί να τους παρέχει την

λοιπον για να τελειωνουμε με τα λογια!!!

τα ζωα μου τα εχω μεσα σε ειδικο δωματιο κοντα στο χωρο εργασιας μου και μακρια απο καθε ανθρωπινη παρουσια.
εχουν τις σωστες θερμοκρασιες χειμωνα καλοκαιρι και ασχολουμαι να τα παρατηρω οσο και να τα φροντιζω καθημερινως γιατι ετσι μου αρεσει.
ειναι περιπου 35 φιδια μικρα και μεγαλα και ειναι ακριβως οσα θελω να εχω(πλεονεξια η υπερβολη οπως θελεις πεστο).

πρεπει επισης να διευκρινισεις τι ειναι λαθος και τι σωστο πρωτα για σενα και επειτα για καποιον αλλο.
οσο για το θεμα ανθυγιεινο τα φιδια δεν εχουν καμια κολλητιτικη ασθενεια για τον ανθρωπο και αν ειναι καθαρα και σωστα τα κλουβια τους δεν μυριζουν κιολας.

κανε μια βολτα απο εδω να δεις η αν θες πας και σε καποιον αλλο που εχει αρκετα ερπετα και αν δεις κατι λαθος μας το λες!!!

pirat pirat pirat

***βασικα δε τα εχω παρει απλα με εκνευριζει η πιπιλα που λες συνεχως για αριθμους και φροντιδα χωρις να εχεις δει τιποτα!!!
και εισαι και μικροτερος....
mixalis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 1:56 pm

όσο γιαυτο που ειπώθηκε πως βάζετε τα ζώα πάνω από τους ανθρώπους...χθες τυχαία έμαθα πως σε κάποια μέρη τα iguana είναι παραδοσιακό φαγητό...τα έχουν στις αυλές τους όπως εμείς τις κότες....θελώς να πω πως θα έβαζες μια κότα πάνω από έναν άνθρωπο??τα αγαπάω pli τα ζώα ρε παιδιά
αλλα μην τα εξισώνουμε κιόλας...
kostandinos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 7:05 pm

emerald έγραψε:
kostandinos έγραψε:

λοιπον για να τελειωνουμε με τα λογια!!!

τα ζωα μου τα εχω μεσα σε ειδικο δωματιο κοντα στο χωρο εργασιας μου και μακρια απο καθε ανθρωπινη παρουσια.
εχουν τις σωστες θερμοκρασιες χειμωνα καλοκαιρι και ασχολουμαι να τα παρατηρω οσο και να τα φροντιζω καθημερινως γιατι ετσι μου αρεσει.
ειναι περιπου 35 φιδια μικρα και μεγαλα και ειναι ακριβως οσα θελω να εχω(πλεονεξια η υπερβολη οπως θελεις πεστο).

πρεπει επισης να διευκρινισεις τι ειναι λαθος και τι σωστο πρωτα για σενα και επειτα για καποιον αλλο.
οσο για το θεμα ανθυγιεινο τα φιδια δεν εχουν καμια κολλητιτικη ασθενεια για τον ανθρωπο και αν ειναι καθαρα και σωστα τα κλουβια τους δεν μυριζουν κιολας.

κανε μια βολτα απο εδω να δεις η αν θες πας και σε καποιον αλλο που εχει αρκετα ερπετα και αν δεις κατι λαθος μας το λες!!!

pirat pirat pirat

***βασικα δε τα εχω παρει απλα με εκνευριζει η πιπιλα που λες συνεχως για αριθμους και φροντιδα χωρις να εχεις δει τιποτα!!!
και εισαι και μικροτερος....

Αππ! Μεγάλε εσένα σε πάω γιατί είσαι σωστός (καί μεγαλύτερος). Έτσι εκτός οικίας ναι. Λογικά πράγματα.
Εχω δεί μικρό παιδί, να έχει ερπετό παραμάσχαλα και δίπλα το πιάτο και έτρωγε.
και πάλι να μην είσαι τόσο σίγουρος για την υγειινή. Θυμάσαι όταν πρωτοεμφανίστηκε το AIDS, τί είχε ειπωθεί
και που το απέδιδαν οι ερευνητές? Στους πιθήκους αν δεν κάνω λάθος?
mixalis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 7:09 pm

σε πάω γιατί είσαι και μεγαλύτερος λέει!!!!!!!!!!!!!!!!! hahahahahahhahahahahahahahahhahahahahahahah...τι έχεις πάθει με την ηλικία??
marie φτιάξε ένα forum για 30+ να τελειώνουμε...σε λίγο θα γράφουμε και στον πληθυντικό....
emerald

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 7:16 pm

mixalis έγραψε:
σε πάω γιατί είσαι και μεγαλύτερος λέει!!!!!!!!!!!!!!!!! hahahahahahhahahahahahahahahhahahahahahahah...τι έχεις πάθει με την ηλικία??
marie φτιάξε ένα forum για 30+ να τελειώνουμε...σε λίγο θα γράφουμε και στον πληθυντικό....

ναι τελικα εχει πλακα Μιχαλη.

ομως ποτε δεν εβαλα μπροστα την ηλικια μου για να ποσταρω και αν απαιτω σεβασμο οποτε συνεχιζουμε ως εχει.

τελικα το συγκεκριμενο θεμα μας ξυπνησε λιγο εδω μεσα!

για παμε γερα!!!

Laughing Laughing Laughing
SPIROS

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 7:44 pm

όσο για το θέμα ηλικίας που ακούγετε συνέχεια δεν μου λέει κάτι στο συγκριμένο χώρο!!!!έχω δη 40 ριδες με αθλία ζώα και μηδαμινή εμπειρία .και έχω δη και 20 ριδες με πεντακάθαρα ζώα και άπιαστοι εμπειρία ,όσο για το θέμα υγιεινής καπια άτομα από αιδώ μέσα που διατηρούν πολλά χρόνια ερπετά οπός ο Μάριος και ο emerald και άλλοι πόλη θα έπρεπε να τους είχα με βάλει σε καραντίνα
mixalis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Δευ Μαϊος 03, 2010 10:09 pm

οι μεγαλύτεροι συνήθως έχουν εμπειρία και οι μικρότερoι όρεξη και χρόνο..εκείνοι που μπορούν και τα συνδυάζουν αυτά ανεξαρτήτως ηλικίας ξεχωρίζουν...ελπίζω να αποκτήσω την εμπειρία που χρειάζεται όσο πιο γρήγορα μπορώ Smile τον φίλο emerald δεν τον ξέρω προσωπικά αν και θα ήθελα.....αλλα ο μάριος είναι βιβλιοθήκη ο μπαγάσας..Smile
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τρι Μαϊος 04, 2010 3:23 am

βασίλη η αλήθεια είναι ότι όλα τα ερπετά είναι πιθανοί φορείς ή μπορούν να γίνουν υπό συνθήκες φορείς σαλμονέλλας.μπορούμε να το αναλύσουμε σε άλλο κεφάλαιο σε σχέση με την υγιεινή.

κωσταντίνε διαβάζω τα ποστ σου σχετικά με τους πίθηκους.το aids πιθανολογείται ότι προήλθε από μαιμούδες και όχι πίθηκοι και συγκεκριμένα από τon μακάκο ρέζους (rhesus macaque -macacca mulatta) από πειράματα που κάνανε και ανακαλύψανε τον παράγοντα rhesus.

το αν ένα παιδί τρώει παρέα με ένα φίδι είναι θέμα γονέα και σωστής ενημέρωσης του γονέα καθώς και δική του υποχρέωση.το αν στο σπίτι έχεις φίδια και δεν πλένεις τα χέρια σου και τα βάζεις μετά στο στόμα κάτι θα πάθεις.

δεν μας ενδιαφέρει δυστηχώς το αν ένα παιδί τρώει με φίδια και σαυρες το φαί του.

δεν έχει αποδειχθεί ποτέ πως το να κοιμάσαι με ερπετά προκαλεί προβλήματα στην υγεία.αντίθετα το να κοιμάσαι με γάτες,ποντίκια,νυφίτσες κ.α μπορεί να προκάλέσει αποβολές στις εγκύους αλλεργίες κα. τα ερπετά κατά κανόνα δεν προκαλούν αλλεργίες καθώς δεν έχουν τρίχωμα.

οι ασθένειες των ερπετών δεν κολλάνε στον άνθρωπο και δε συμβαίνει το αντίθετο.μόνο η σαλμονέλλα κολλάει.όμως απο όσο γνωρίζω έχεις μία iguana οπότε μάλλον είναι απίθανο να πάθεις κάτι τέτοιο.
mixalis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τρι Μαϊος 04, 2010 3:26 am

πως μου αρέσει όταν τα λέει έτσι........
cheers cheers
KINGSNAKE 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τρι Μαϊος 04, 2010 3:02 pm

mixalis έγραψε:
hahahahahaha!! για σου ρε μιχαλη lol! !! αν και μικροτερος απο εμενα ! Cool
mixalis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τρι Μαϊος 04, 2010 5:30 pm

λοιπόν!!τέρμα οι μαλακίες....θέλω και εγώ έναν μικρότερο...... Razz Razz
SPIROS

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άνθρωποι και ερπετά   Τετ Μαϊος 05, 2010 5:33 pm

μήπως τελικά έφτασε η ώρα να σταματήσει αυτό με τις ηλικίες??????? γιατί έχω την εντυπώσει πώς ξεφύγαμε από το θέμα μας,

άνθρωποι και ερπετά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
THIS IS HERPETORAMA! :: ΕΡΠΕΤΑ :: ΕΡΠΕΤΑ-ΓΕΝΙΚΑ-
Μετάβαση σε: