Η μοναδικη αξιοπιστη και ακρως ενημερωμενη σελιδα σχετικα με την διατηρηση των ερπετων και των αμφιβιων στην αιχμαλωσια.

ΦόρουμΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
olga_mau

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Σαβ Οκτ 15, 2011 1:22 pm

Εδω και πολλα χρονια ειχα στον κηπο μου μια αρσενική χελωνα ξηρας (T.marginata) και πριν 6 μηνες περιπου απεκτησα και μια θηλυκη που ειχα βρει στη μεση του δρομου... Απο τη στιγμη που βρεθηκαν στον ιδιο χωρο το μονο που εκαναν ολη μερα ειναι να ζευγαρώνουν!!! Το αποτελεσμα φυσικα ήταν να ανακαλυψω χθες στον κηπο μου 6 αξιολατρευτα χελωνακια!! Δεν ειναι μεγαλυτερα από 4 εκατοστα και το κελυφος τους ειναι ακομα μαλακο απο κατω. Επειδη φοβηθηκα τις γατες που κυκλοφορουν στη γειτονια τα εβαλα σε ενα μεγαλο καφασι με πανια και ξερα φυλλα απο τον κηπο. Τους εκοψα και ενα φυλλο μαρουλι σε μικρα κομματακια και το εφαγαν με μεγαλη ορεξη.

Σημερα ομως που ο καιρος ειναι πιο ψυχρος και δεν εχει βγει καθολου ηλιος ειναι πολυ υποτονικα και δεν εχουν αγγιξει το καροτο που τους ετριψα. Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι φυσιολογικο, αλλα αν πεσουν σε χειμερια ναρκη τοσο μικρα και χωρις να εχουν φαει καλα, θα αντεξουν? Δεν ξερω ποσο ανθεκτικα ειναι. Σκεφτηκα να τα μεταφερω μεσα στο σπιτι αλλα νομιζω οτι το εξωτερικο περιβαλλον ειναι πιο ιδανικο.

Τι μου προτεινετε να κανω απο εδω και περα? Να επιμεινω να τα ταιζω η απλα να τους βαζω το φαγητο και να τα αφηνω στην ησυχια τους? Νερο χρειαζονται? Να το βαλω σε ενα ρηχο πιατακι? Σκεφτομαι μηπως προσ8εσω και λιγο χωμα μεσα στο καφασι αν και εχουν βρει πολλες κρυψωνες κατω απο τα πανια και τα φυλλα... Εχω τοσες αποριες... Απλα ανησυχω γιατι δεν ειχα ποτε τοσο μικρα χελωνακια και μου φαινονται πολυ ευθραυστα!

Οποιος μπορει ας με βοηθησει. Δεν θελω να τα χασω επειδη δεν εκανα κατι σωστα.

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ελενα95

Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Κυρ Οκτ 16, 2011 12:12 pm

εγω σημερα βρηκα ενα σχεδον νεογεννητο χελωνακι ξηρας ! μπορειτε να με βοηθησετε ; δεν ξερω πως να το φροντισω ! οι γονεις του το ειχαν παρατησει και επιασαν και τα κρυα και δεν ξερω τι να κανω !!! Crying or Very sad
olga_mau

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Κυρ Οκτ 16, 2011 4:04 pm

ελενα95 έγραψε:
εγω σημερα βρηκα ενα σχεδον νεογεννητο χελωνακι ξηρας ! μπορειτε να με βοηθησετε ; δεν ξερω πως να το φροντισω ! οι γονεις του το ειχαν παρατησει και επιασαν και τα κρυα και δεν ξερω τι να κανω !!! Crying or Very sad

Γεια σου Ελενα!
Κατ'αρχην αν ειναι οντως νεογεννητο (τι διαστασεις εχει?) και το βρηκες κοντα σε δρομο, ψαξε μηπως υπαρχουν και αλλα εκει γυρω και κινδυνευουν, γιατι αυτα γεννιουνται παντα πολλα μαζι. Και εγω πρωτη φορα το αντιμετωπιζω αυτο αλλα θα σου ελεγα να κανεις κατι παρομοιο με μενα. Σημερα τις μετεφερα σε ενα μεγαλο κουτι στο οποιο εβαλα μπολικο αφρατο χωμα για να μπορουν να σκαψουν και να χωθουν, ξερα φυλλα και πηλινα κουπακια σπασμενα στα 2 για να σχηματιζουν μικρες φωλιτσες σαν σπηλιες. Δεν εχω φυσικα σκοπο να κρατησω στον κηπο μου 8 χελωνες, αλλα θα περιμενω να βγαλουν τον χειμωνα (μακαρι να τα καταφερουν ολα) και μετα 8α τα αφησω σε καποιο ασφαλες μερος (πχ Παρνηθα, Υνηττος κλπ). Γι'αυτο δεν τισ βαζω και μεσα στο σπιτι. Θελω να μαθουν στις εξωτερικες συνθηκες. Αν τις αφησω ομως απο τωρα σκεφτομαι οτι θα γινουν μεζες η παιχνιδακι για γατες και σκυλια και το καβουκι τους ειναι ακομα μαλακο. Βεβαια, θα μου πεις οτι αν ειχαν γεννηθει στη φυση αυτο θα γινοταν...Αφου μπορουμε ομως να τα προστατευσουμε γιατι να μην το κανουμε?
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη. Σκεψου το, ψαξ'το και πες μου αν θες τι αποφασισες γιατι με ενδιαφερει και για τα δικα μου!
Να σου ζησει το χελωνακι Smile
ελενα95

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Κυρ Οκτ 16, 2011 4:30 pm

ειναι περιπου 4 εκατοστα (μπορει και λιγοτερο) . το βρηκα στον κηπο της πολυκατοικιας μου ,να το τριγυριζουν περιστερια, οπου εχουμε πολλες χελωνες ! ομως ολες εχουν πεσει σε χειμερια ναρκη ! δεν μπορουσα να το αφησω μονο του μεσα στο κρυο ! ! :/ ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και συμβουλες σου !!! θα το κρατησω οσο χρειαστει στο διαμερισμα ! φοβαμαι πως δεν θα τα καταφερει μονο του ! και εσενα να σου ζησουν οι 8 χελωνιτσες σου !!! Very Happy Very Happy
olga_mau

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Κυρ Οκτ 16, 2011 4:58 pm

ελενα95 έγραψε:
ειναι περιπου 4 εκατοστα (μπορει και λιγοτερο) . το βρηκα στον κηπο της πολυκατοικιας μου ,να το τριγυριζουν περιστερια, οπου εχουμε πολλες χελωνες ! ομως ολες εχουν πεσει σε χειμερια ναρκη ! δεν μπορουσα να το αφησω μονο του μεσα στο κρυο ! ! :/ ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και συμβουλες σου !!! θα το κρατησω οσο χρειαστει στο διαμερισμα ! φοβαμαι πως δεν θα τα καταφερει μονο του ! και εσενα να σου ζησουν οι 8 χελωνιτσες σου !!! Very Happy Very Happy

Μην ανησυχεις καθολου που ειναι μονο του! Οι χελωνες μετα τη γεννηση των αβγων δεν εχουν καμια σχεση με τα μικρα τους. Δεν ξερω αν το διαμερισμα ειναι καλη λυση. Δεν θα πεσει σε χειμερια ναρκη και οι χελωνες που διατηρουνται σε εσωτερικους χωρους εχουν και αλλες απαιτησεις εκτος απο το φαγητο για να ειναι υγιεις (πχ λαμπες UV). Ισως να ειναι καλυτερα στο μπαλκονι σε μια μεγαλη γλαστρα η γενικα καποιο μερος με χωμα και πετρες. Οταν δεν κοιμαται ομως να προσεχεις γιατι σκαρφαλωνουν πολυ καλυτερα απ'οτι φανταζεσαι!! Παντως εκανες πολυ καλα που το μαζεψες γιατι εκτος απο τους σκυλους και τις γατες ειναι και τα περιστερια επικυνδυνα... Οι μεγαλες δεν κινδυνευουν γιατι εχουν σκληρο καβουκι αλλα τα μικρα ειναι πολυ ευαισθητα! Ελπιζω να μην ειναι αυτος ο λογος που δεν βρηκες αλλα χελωνακια. Αν ξαναζεστανει λιγο ο καιρος και βγει ηλιος, ξαναριξε μια ματια γιατι αυτα δεν βγαινουν ταυτοχρονα απο το αβγο. Μπορει να εμφανιστουν και αδελφακια καποια στιγμη!
Καλη μας τυχη!
ελενα95

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Κυρ Οκτ 16, 2011 5:27 pm

ευχαριστω και καλι !!! μπορει να το βαλουμε σε γλαστρα με χωμα αλλα δεν ξερω αν θα το βαλουμε στο μπαλκονι γιατι εχω και δυο κουνελακια εκει ! ομως δεν ειναι μικρο για να πεσει σε χειμερια ναρκη ; η δεν παιζει ρολο η ηλικια ; ναι θα ψαξω μολις μπορεσω για αλλα χελωνακια !! πραγματικα θα χρειστουμε αρκετη τυχη !!! Very Happy Very Happy
olga_mau

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Κυρ Οκτ 16, 2011 5:36 pm

ελενα95 έγραψε:
ευχαριστω και καλι !!! μπορει να το βαλουμε σε γλαστρα με χωμα αλλα δεν ξερω αν θα το βαλουμε στο μπαλκονι γιατι εχω και δυο κουνελακια εκει ! ομως δεν ειναι μικρο για να πεσει σε χειμερια ναρκη ; η δεν παιζει ρολο η ηλικια ; ναι θα ψαξω μολις μπορεσω για αλλα χελωνακια !! πραγματικα θα χρειστουμε αρκετη τυχη !!! Very Happy Very Happy

Και εγω ετσι νομιζα...οτι ειναι πολυ μικρα για χειμερια ναρκη. Απ'οτι εψαξα ομως, τετοια εποχη γεννιουνται παντα, αρα πρεπει να ειναι φυσιολογικο.
Εμεις θα κανουμε οτι μπορουμε και θα δειξει... Αν μαθω κατι νεοτερο θα σε ενημερωσω. Very Happy
ελενα95

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!   Κυρ Οκτ 16, 2011 5:37 pm

αληθεια ;; :/ ευχαριστω !!! και εγω το ιδιο !!! Very Happy Very Happy

Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
THIS IS HERPETORAMA! :: ΕΡΠΕΤΑ :: ΧΕΛΩΝΕΣ :: ΧΕΛΩΝΕΣ ΞΗΡΑΣ-
Μετάβαση σε: